Aktualności

Posiedzenie wspólne Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego

2013-11-12

W dniu 7 listopada 2013 roku Stanisław Chmielewski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Przewodniczący Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym przewodniczył posiedzeniu wspólnemu z Radą Działalności Pożytku Publicznego. To pierwsze tego rodzaju spotkanie przedstawicieli obydwu Rad, które zostało zorganizowane z inicjatywy Przewodniczącego Rady Głównej. W posiedzeniu udział wzięli między innymi Jarosław Duda Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Paweł Rakoczy Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym oraz pomocniczym ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Do jej zadań należy w szczególności wyrażanie opinii w sprawach zadań publicznych, zlecania tych zadań do realizacji m.in. przez organizacje pozarządowe. Ponadto tworzy we współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi mechanizmy informowania o standardach prowadzenia działalności pożytku publicznego.

Posiedzenie, które miało charakter roboczy, doprowadziło do określenia szeregu obszarów wspólnej działalności przedstawicieli obydwu Rad, w szczególności na rzecz rozwoju regionalnego społeczeństwa obywatelskiego, poprzez promowanie powstawania rad terenowych do spraw społecznej readaptacji i pomocy skazanym oraz działających w regionach rad działalności pożytku publicznego. To ich działania w regionach, bezpośrednio na rzecz społeczności lokalnych mają doprowadzić do upowszechnienia wiedzy o możliwych formach aktywnego uczestniczenia stowarzyszeń, fundacji, organizacji oraz instytucji, jak również kościołów i innych związków wyznaniowych oraz osób godnych zaufania, do których działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym, tj. poprzez prowadzenie dozoru nad osobą skazaną, uczestniczenie w procesie przygotowania skazanego do opuszczenia zakładu karnego przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem, czy nadzoru nad nieletnim.

Przejawem uczestniczenia w wykonywaniu orzeczeń przez instytucje lub organizacje reprezentujące społeczność lokalną oraz placówki oświatowo-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, fundacje, stowarzyszenia i inne instytucje lub organizacje użyteczności publicznej, niosących pomoc charytatywną, jest także umożliwienie skazanym lub ukaranym wykonywania na ich rzecz i w ramach prowadzonej działalności zewnętrznej, pracy na cele społeczne, w ramach orzekanej kary ograniczenia wolności.

Stanisław Chmielewski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Jarosław Duda Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podkreślali, że sfery działalności obydwu rad, tj. między innymi w zakresie świadczenia pomocy osobom skazanym opuszczającym zakłady karne, jak i ich rodzinom, przenikają się wzajemnie, co stanowi podstawę do prowadzenia działań wspólnych w ujęciu interdyscyplinarnym i holistycznym, przy możliwie szerokim udziale społeczeństwa.

Paweł Orłowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego zapewniał, że środki finansowe, które zostaną przekazane Polsce w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020, zapewnią możliwość dalszego korzystania z nich organizacjom pozarządowym oraz instytucjom, w zakresie działalności służącej włączeniu społecznemu osób opuszczających zakłady karne, jak ich rodzin.

powrót do listy aktualności

O dokumencie