Aktualności

Konferencja w Szczecinie
Konferencja w Szczecinie

Sesja wyjazdowa Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym

2013-06-24

W dniach 11-12 kwietnia 2013 r. odbyło się posiedzenie wyjazdowe Rady Głównej zorganizowanej we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Szczecinie.

 

Agenda sesji w dniu 11 kwietnia w Buniewicach obejmowała między innymi:
  1. omówienie sprawozdania o wykorzystaniu środków finansowych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w części postpenitencjarnej za 2012 rok, po czym podjęto uchwałę nr 2/13, w której pozytywnie zaopiniowano ich wykorzystanie,
  2. omówienie wyników otwartego konkursu skierowanego do organizacji pozarządowych, dotowanych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej z zakresu pomocy postpenitencjarnej w 2013 roku,
  3. dyskusję nad możliwością wzmocnienia roli społeczeństwa w wykonywaniu orzeczeń, między innymi poprzez propagowanie obejmowania dozorem skazanych przez stowarzyszenia, organizacje lub instytucje i osoby, do których działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.
 
W dniu 12 kwietnia 2013 roku Pan Stanisław Chmielewski Przewodniczący Rady Głównej oraz członkowie Rady Głównej wziął udział w Konferencji na temat „Efektywność wspólnych oddziaływań penitencjarnych zakładów karnych i aresztów śledczych, sądu penitencjarnego, kapelanów więziennych, organizacji pozarządowych i studentów WSH TWP w readaptacji skazanych na przykładzie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Szczecinie” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Humanistyczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oraz OISW w Szczecinie.
 
Pan Stanisław Chmielewski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w swoim wystąpieniu podkreślał istotę działalności Rady Głównej oraz rad terenowych, ich zadania i korzyści wynikające z działalności na rzecz readaptacji społecznej skazanych.
 
Ponadto zaznaczył, iż zachodzi konieczność stałego rozwijania pomocy postpenitencjarnej. Zwrócił uwagę, że pracajest skuteczną formą oddziaływania resocjalizacyjnego, daje szansę rozwoju osobistego, samorealizacji, uczy odpowiedzialności, obowiązkowości i współdziałania, a także pozwala na zadośćuczynienie i pomoc najbliższym, a w połączeniu z podniesieniem kwalifikacji zawodowych daje szansę efektywnego powrotu do społeczeństwa, przez co zapobiega powrotowi do przestępstwa.
 
Pani Halina Zarzeczna Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie Przewodnicząca rady terenowej okręgu szczecińskiego podczas swojego wystąpienia omówiła działalność rady terenowej. Podkreśliła, że priorytetowym zadaniem rady jest zintegrowanie działań instytucji świadczących pomoc skazanym, obecnie działającym w sposób nieskoordynowany. Cele te, rada terenowa realizuje poprzez:
  • współpracę z instytucjami zajmujących się społeczną readaptacją skazanychi współuczestniczącymi w tej pomocy,
  • ukierunkowanie działań instytucji na edukację skazanych obejmującą przygotowanie do zawodu, profilaktykę uzależnień, przeciwdziałania przemocy domowej, podnoszenie kultury prawnej społeczeństwa, propagowanie kar wolnościowych, wspomaganie ośrodków kuratorskich, które prowadzą działalność w zakresie przestępczości nieletnich.
 
Ponadto w dniu 12 kwietnia Przewodniczący Rady Głównej wraz z jej członkami, wizytował Zakład Karny w Nowogardzie, gdzie został zapoznany z programem oddziaływań resocjalizacyjnych i readaptacyjnych dla odbywających karę pozbawienia wolności, a także z warunkami pracy skazanych w Przedsiębiorstwie Państwowym Gardia w Nowogardzie, które jest producentem obuwia roboczego i bezpiecznego, zatrudniającego 84 skazanych.
 
Sławomir Stasiorowski
Sekretarz Prezydium Rady Głównej
Do Spraw Społecznej Readaptacji
i Pomocy Skazanym

powrót do listy aktualności

O dokumencie