Aktualności

Wizyta studyjna w Radzie Europy oraz Europejskim Trybunale Praw Człowieka
Wizyta studyjna w Radzie Europy oraz Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Wizyta studyjna w Radzie Europy oraz Europejskim Trybunale Praw Człowieka

2015-05-29

W dniach 19 - 20 maja 2015 roku odbyła się wizyta studyjna w Radzie Europy i Europejskim Trybunale Praw Człowieka, w której uczestniczyła delegacja prezesów sądów apelacyjnych oraz przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Program wizyty obejmował m.in. spotkanie z sędzią Trybunału wybranym z ramienia Polski - prof. Krzysztofem Wojtyczkiem oraz przedstawicielem Departamentu Wykonywania Wyroków Trybunału, a także pracownikami Sekretariatu Rady Europy. Uczestnicy zapoznali się z mechanizmami i standardami działania m.in. Europejskiego Komitetu do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT), Europejskiej Komisji do Spraw Efektywności Wymiaru sprawiedliwości (CEPEJ) oraz Konsultacyjnej Rady Sędziów Europejskich (CCJE). W trakcie wizyty dyskutowano m.in. na temat znaczenia zasady subsydiarności, która przyznaje pierwszoplanową rolę sądom krajowym w zakresie stosowania systemu konwencyjnego oraz przedstawiono najnowsze dane odnoszące się do reformy Trybunału. Zaprezentowano ponadto ofertę szkoleniową Rady Europy kierowaną do przedstawicieli zawodów prawniczych w zakresie standardów ochrony praw człowieka w ramach programu HELP.

W trakcie wizyty podkreślano potrzebę dalszego wzmacniania sytemu strasburskiego poprzez budowanie dialogu i współpracy pomiędzy Trybunałem a sądami krajowymi - między innymi podczas spotkań  poświęconych problematyce zapewnienia tzw. skutecznego środka odwoławczego w przypadku naruszenia Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz wykonywania wyroków Trybunału w sprawach polskich. Podkreślić należy, że wykonywanie wyroków Trybunału, monitorowane przez Komitet Ministrów RE jest niezwykle ważnym elementem konwencyjnego systemu ochrony praw człowieka, który wpływa w sposób bezpośredni na wizerunek państwa jako tego, które przestrzega zobowiązań wynikających z Konwencji. Wskazano w tym względzie na pozytywną zmianę, jaka dokonała się na przełomie ostatnich lat w związku z malejącą liczbą spraw przeciwko Polsce zawisłych przed Trybunałem.

Przedstawiciele polskiego wymiaru sprawiedliwości zostali zapoznani z aktualnymi danymi statystycznymi Trybunału, z których wynika, że w latach 1994-2014  liczba wyroków wydawanych corocznie przeciwko Polsce sukcesywnie malała. Dla porównania liczba wyroków wydanych wobec Polski w 2008 roku wynosiła 141, natomiast w roku 2014 zaledwie 28. Jednocześnie Trybunał z satysfakcją odnotował, że liczba spraw polskich uznanych za wykonane przez Komitet Ministrów Rady Europy wzrosła z 58 w 2011 roku do 352 w 2014 roku. Niezależnie od pozytywnych trendów uwidocznionych w danych statystycznych, podkreślić należy, że najistotniejszym problemem dotyczącym funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości pozostaje nadal przewlekłość postępowania. Zachodzi zatem potrzeba podejmowania dalszych działań w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania skargi na przewlekłość postępowań sądowych na poziomie krajowym.

Pliki

powrót do listy aktualności

O dokumencie