Rezolucje końcowe Komitetu Ministrów Rady Europy

1294 posiedzenie Komitetu Ministrów Rady Europy

2018-02-20

 

W dniu 21 września 2017 roku Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rezolucję końcową zamykającą nadzór nad wykonaniem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z dnia 5 lipca 2016 roku w sprawie Kurski przeciwko Polsce (skarga nr 26115/10).

W wydanym wyroku Trybunał stwierdził naruszenie art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z uwagi na to, iż orzeczenie sądu krajowego stanowiło nieproporcjonalną, choć dozwoloną prawnie, ingerencję w prawo skarżącego do wolności wypowiedzi. W ocenie Trybunału, sądy krajowe w niewystarczającym stopniu wzięły pod uwagę fakt, iż skarżący był zaangażowany w trwającą debatę dotyczącą spraw interesu publicznego. ETPCz nie zgodził się ze stanowiskiem sądów, aby na skarżącym ciążył obowiązek wykazania prawdziwości podnoszonych przez siebie zarzutów, a uznał, że w świetle dotychczasowego orzecznictwa Trybunału oraz okoliczności sprawy, nieuzasadnione było wymaganie od skarżącego zaspokojenia standardów wyższych niż należytej staranności. Co więcej, Trybunał stwierdził, iż sankcje finansowe nałożone na skarżącego były nadmierne, przypominając, że charakter i surowość nałożonej sankcji stanowią również czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie proporcjonalności ingerencji na podstawie art. 10 Konwencji.

Jednocześnie, Trybunał uznał, że samo stwierdzenie naruszenia art. 10 Konwencji jest wystarczającym zadośćuczynieniem z tytułu wszelkich szkód niematerialnych poniesionych przez skarżącego i zasądził jedynie od Państwa na jego rzecz kwotę 12.450 EUR tytułem poniesionej szkody materialnej.

ETPCz nie kwestionował prawidłowości krajowych norm prawnych dotyczących ochrony praw osobistych (art. 24 i art. 448 Kodeksu Cywilnego). Naruszenie art. 10 Konwencji było wynikiem niezastosowania przez sądy krajowe wypracowanych przed Trybunałem standardów dotyczących kwestii wolności wypowiedzi osób publicznych w zakresie debaty na tematy interesu publicznego. W związku z powyższym, nie było konieczności wprowadzenia zmian legislacyjnych.

Komitet Ministrów Rady Europy w przyjętej w dniu 21 września 2017 roku rezolucji potwierdził, iż wspomniana kwota została skarżącemu wypłacona. Nadto, polskie władze podjęły szereg działań służących upowszechnieniu wśród sędziów  wiedzy na temat standardów towarzyszących art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z tych powodów Komitet Ministrów uznał, że Polska wdrożyła wszystkie środki indywidualne i generalne służące wykonaniu wyroku w sprawie Kurski przeciwko Polsce.

 

 

powrót do listy aktualności

O dokumencie