Aktualności

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich

2017-07-06
Przeciwko skarżącemu Marcinowi Kąckiemu wniesiono prywatny akt oskarżenia zarzucając mu zniesławienie jednego z polskich polityków, po tym jak opublikował autoryzowany wywiad, w którym jego rozmówczyni zarzuciła temuż politykowi nepotyzm. Sądy krajowe uznały, iż sam fakt autoryzacji wywiadu nie zwalniał skarżącego z obowiązku zachowania szczególnej staranności, w ramach której zobowiązany był do potwierdzenia prawdziwości uzyskanych w rozmowie informacji, z których część była ponad wszelką wątpliwość nieprawdziwa. Wobec skarżącego warunkowo umorzono postępowanie karne, zobowiązując go jednocześnie do wpłacenia kwoty 1000 zł na cel społeczny, a także obciążając kosztami procesu w kwocie 1330 zł. Wyrok został utrzymany w mocy przez sąd odwoławczy.
W skardze do Trybunału skarżący zarzucił, iż rozstrzygnięcia sądów krajowych stanowiły naruszenie gwarantowanej mu art. 10 Konwencji swobody wypowiedzi.
Trybunał przychylił się do zarzutu. Z uwagi na fakt, iż ingerencja w swobodę wypowiedzi skarżącego była zgodna z prawem i służyła prawnie uzasadnionemu celowi Trybunał w swoich rozważaniach skupił się na jej proporcjonalności i konieczności w demokratycznym państwie prawa. Wskazał w tym zakresie, że wprawdzie od dziennikarza wymaga się sprawdzenia informacji, przy czym jedynie w rozsądnych granicach. Jednocześnie przy ocenie rzetelności dziennikarskiej należy wziąć pod uwagę charakter publikacji. W realiach przedmiotowej sprawy sporna publikacja była autoryzowanym wywiadem, który nie zawierał własnych stwierdzeń skarżącego, tylko jego rozmówczyni. Trybunał zwrócił również uwagę na nieproporcjonalność zastosowanej w odniesieniu do skarżącego sankcji wskazując, iż informacja o warunkowym umorzeniu postępowania karnego, pomimo, iż obiektywnie mniej dotkliwa niż o skazaniu, będzie widniała w Krajowym Rejestrze Karnym. W konsekwencji Trybunał stwierdził naruszenie art. 10 Konwencji.
Tytułem słusznego zadośćuczynienia Trybunał przyznał skarżącemu kwotę 5000 euro.
powrót do listy aktualności

O dokumencie