Aktualności

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich

2017-05-04
W dniu 2 maja 2017 roku  Europejski Trybunał Praw człowieka wydał jeden wyrok w sprawie przeciwko Polsce, tj.: Stowarzyszenie Wietnamczyków w Polsce „Solidarność i Przyjaźń” przeciwko Polsce (skarga nr 7389/09), w którym analizował zasadność zarzutów naruszenia art. 11 i 13 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w związku z odmową władz krajowych zorganizowania manifestacji.
Skarżący dwukrotnie występowali do Wójta Gminy Lesznowola o zezwolenie na zorganizowanie pokojowej manifestacji mającej na celu protest przeciwko praktykom biznesowym jednej z tamtejszych firm.  Za pierwszym razem zawiadomienie o zamiarze zorganizowana manifestacji skierowali z 7 dniowym wyprzedzeniem, natomiast za drugim razem z 10 dniowym wyprzedzeniem. Oba wnioski zostały załatwione odmownie. Uzasadniając swoje decyzje Wójt Gminy powołał się na przepis art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1990 roku Prawo o zgromadzeniach, który stanowił, że  organ gminy zakazuje zgromadzenia publicznego, jeżeli odbycie zgromadzenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach. Wójt wskazywał na możliwość wystąpienia utrudnień komunikacyjnych związanych z tym, że planowane manifestacje miały odbyć się w obrębie głównej ulicy, w godzinach dużego natężenia ruchu. Skarżący odwołali się od decyzji Wójta jednakże wszczęte z ich odwołania postępowania zostały umorzone jako bezprzedmiotowe z uwagi na to, że zostały rozpoznane już po terminie planowanych manifestacji.
W skardze do Trybunału skarżący zarzucili naruszenie art. 11 i 13 Konwencji. Trybunał przychylił się do zarzutów. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wskazał, że władze krajowe nie były zobowiązane przez jakiekolwiek obowiązujące przepisy do wydania ostatecznej decyzji przed planowaną datą demonstracji. W realiach niniejszej sprawy przedmiotowe decyzje zapadły ponad 2 miesiące po tych datach. W konsekwencji skarżący zostali pozbawieni skutecznego środka odwoławczego od decyzji odmawiających zorganizowanie manifestacji. Tym samym doszło do naruszenia art. 13 w związku z art. 11 Konwencji.
Tytułem słusznego zadośćuczynienie Trybunał przyznał skarżącym kwotę 5000 euro, zaś tytułem zwrotu kosztów kwotę 750 euro.
 
powrót do listy aktualności

O dokumencie