Aktualności

Wizyta Przedstawiciela Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

2017-03-23

W dniach 20-21 marca 2017 roku odbyła się wizyta w Polsce Pana Pierra – Yves Le Borgna, przedstawiciela Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, któremu towarzyszyła Pani Agnieszka Szklanna, sekretarz Komisji.  Wizyta była związana z przygotowywanym kolejnym, dziewiątym raportem na temat wdrażania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

W ramach wizyty odbyły się dwa spotkania.

 

Pierwsze, w dniu 20 marca 2017 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym wzięli udział przedstawiciele kilku resortów, w tym Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej oraz Centralnego Zarządu Służby Więziennej. W ramach tego spotkania dyskutowano kwestie związane  z przewlekłością postępowań sądowych oraz wykonaniem wyroków w sprawie więzień CIA w Polsce (wyrok w sprawie Al. Nashiri przeciwko Polsce, skarga nr 28761/11 oraz Husayn (Abu Zubaydah) przeciwko Polsce, skarga nr 7511/13).  W trakcie spotkania zaprezentowano także ogólne zasady wykonywania wyroków Trybunału w  Polsce, istniejące w tym zakresie mechanizmy, a także przybliżono działania podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mające na celu upowszechnianie standardów orzecznictwa ETPCz wśród praktyków wymiaru sprawiedliwości. Gość był szczególnie zainteresowany systemem szkoleń sędziów w tym zakresie.

 

Drugie spotkanie miało miejsce w dniu 21 marca 2017 roku w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wzięli w nim udział ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka, Pani Kamila Jończyk - Piskorska, Naczelnik Wydziału ds. Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - sędzia  Urszula Szafrańska oraz sędzia Maciej Kiełbik. W trakcie spotkania kontynuowano dyskusję nad zagadnieniami poruszonymi w trakcie spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przede wszystkim w zakresie przewlekłości postępowań sądowych (w tym skuteczności i efektywności polskiej ustawy o skardze na przewlekłość) w kontekście podejmowanych przez resort środków mających jej przeciwdziałać. W ramach powyższego zaprezentowano postępy w wykonaniu wyroku pilotażowego z dnia 7 lipca 2015 roku wydanego w sprawie Rutkowski i inni przeciwko Polsce (skarga nr 72287/10), w szczególności uchwalone na kanwie przedmiotowego wyroku zmiany legislacyjne,  na mocy ustawy z dnia 30 listopada 2016 roku o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2016.2103) w ustawie o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U.2016.1259), które weszły w życie w dniu 6 stycznia 2017 roku.

 

Przedstawiciel  Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wyraził duże uznanie dla  wysiłków Ministerstwa Sprawiedliwości  podejmowanych w celu wdrażania standardów ETPCz oraz zapobiegania napływowi dalszych skarg przeciwko Polsce.

 

 

 

 

 

powrót do listy aktualności

O dokumencie