Aktualności

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich

2016-11-09
W dniu 3 listopada 2016 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka opublikował dwie decyzje z dnia 11 października 2016 roku, dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
 
Decyzja w sprawie Czerepski przeciwko Polsce (skarga nr 78037/14) dotyczyła problematyki niewłaściwych warunków osadzenia, w szczególności panującego w polskich jednostkach penitencjarnych przeludnienia, przez co doszło do naruszenia art. 3 Konwencji. Tytułem słusznego zadośćuczynienia Rząd zobowiązał się zapłacić skarżącemu kwotę 3 500 zł.
           
Decyzja w sprawie Iwanowicz przeciwko Polsce (skarga nr 3148/14) dotyczyła zarzutu nierzetelnego śledztwa prowadzonego w sprawie śmierci matki skarżącego. Skarżący zarzucił w szczególności, że śledztwo nie doprowadziło do ustalenia przyczyny oraz dokładnego czasu śmierci jego matki, a także do pociągnięcia do odpowiedzialności winnego tym zaniedbaniom personelu szpitalnego.
Trybunał nie przychylił się do powyższych zarzutów. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wskazał, że w ramach przeprowadzonego w sprawie śledztwa przesłuchano lekarzy, pielęgniarki, a także innych pracowników szpitala. Ponadto zabezpieczono dokumentację medyczną dotyczącą matki skarżącego oraz zasięgnięto opinii zakładu medycyny sądowej. Z przedstawionej przez ten zakład opinii nie wynikało, aby personel szpitala, w którym przebywała matka skarżącego, dopuścił się zaniedbania w jej leczeniu. Trybunał podkreślił także, że przedmiotowe śledztwo trwało zaledwie 9 miesięcy, w związku z czym nie można uznać, aby było prowadzone przewlekle.
W konsekwencji Trybunał stwierdził, że przedmiotowa skarga jest oczywiście nieuzasadniona w związku z czym na podstawie art. 35 §§ 3a i 4 Konwencji podlega odrzuceniu.
 
Decyzje są dostępne w języku angielskim w bazie orzeczniczej (www.echr.coe).
powrót do listy aktualności

O dokumencie