Aktualności

Najnowsze orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach polskich

2014-12-09

W dniu 2 grudnia 2014 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał jeden wyrok w sprawie przeciwko Polsce (Siermiński przeciwko Polsce, skarga nr 53339/09), w którym analizował zasadność skargi pod kątem naruszenia prawa własności określonego w art. 1 Pierwszego Protokołu Dodatkowego oraz rzetelności krajowego postępowania administracyjnego w kontekście jego przewlekłości określonego w art. 6 Konwencji.

Skarżący, spadkobierca właścicieli nieruchomości położonej w Warszawie, wniósł o stwierdzenie nieważności decyzji z 1961 roku w przedmiocie wywłaszczenia jego poprzedników prawnych. Decyzją z dnia 20 września 1994 roku Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji. Na kanwie tego rozstrzygnięcia skarżący wniósł o ustanowienie na jego rzecz użytkowania wieczystego, a także o wypłatę odszkodowania.

Postępowanie w przedmiocie ustanowienia na rzecz skarżącego użytkowania wieczystego zostało wszczęte w dniu 10 października 1994 roku i toczy się do chwili obecnej, a więc od przeszło 20 lat. Postępowanie natomiast wszczęte w oparciu o art. 160 Kodeksu postępowania administracyjnego w przedmiocie przyznania skarżącemu odszkodowania za szkodę powstałą na skutek wydania niezgodnej z prawem decyzji zostało zakończone w 2001 roku odmową przyznania odszkodowania.

Trybunał stwierdził, iż postępowania administracyjne wszczęte z wniosku skarżącego toczyły się z przekroczeniem rozsądnego terminu przewidzianego w art. 6 Konwencji w związku z czym doszło do naruszenia tego przepisu Konwencji, a także przepisu art. 1 Pierwszego Protokołu Dodatkowego.

Tytułem słusznego zadośćuczynienia Trybunał przyznał skarżącemu kwotę 17 000,00 euro, a także tytułem zwrotu kosztów poniesionych w postępowaniu przed Trybunałem kwotę 75 euro.

powrót do listy aktualności

O dokumencie