Aktualności

Raport Departamentu Stanu dotyczący przestrzegania praw człowieka w Polsce w roku 2011

2012-05-28

Na stronie internetowej Departamentu Stanu USA (http://www.state.gov/j/drl/rls/hrrpt/) ukazał się właśnie kolejny raport dotyczący stanu przestrzegania praw człowieka w Polsce, tym razem za rok 2011.

 

W zakresie właściwości Ministerstwa Sprawiedliwości raport zwraca w szczególności uwagę na warunki panujące w polskich jednostkach penitencjarnych (generalnie spełniające międzynarodowe standardy), odnotowując zwiększenie się częstotliwości stosowania systemu dozoru elektronicznego, jak również stan zaludnienia zakładów karnych i aresztów śledczych na dzień 30 listopada 2011 roku, na poziomie poniżej ogólnej pojemności jednostek penitencjarnych. Za problem uznaje się ograniczony dostęp osadzonych do specjalistycznych zabiegów medycznych spowodowany, w szczególności, wakującymi etatami dla personelu medycznego. Ponadto podkreślono, iż władze podejmują działania mające na celu wyjaśnienie uzasadnionych zarzutów nieludzkich warunków, dokumentując wyniki tego rodzaju śledztw w sposób publicznie dostępny.  
 
Odnośnie funkcjonowania systemu sądowego, powołując się na stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, raport stwierdza, że system ten ma nieodpowiednią strukturę, jest nieskuteczny, a pomiędzy poszczególnymi sądami istnieje zły podział pracy. Sytuację pogarszają nieobsadzone stanowiska sędziowskie oraz personelu pomocniczego. W ramach działań mających na celu polepszenie funkcjonowania sądownictwa raport odnotowuje wprowadzenie e-sądu, wskazując ilość załatwianych w ten sposób spraw.
 
W zakresie wykonywania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka raport wskazuje na rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 26 stycznia 2011 roku, sygnalizującą opóźnienia w implementacji wyroków Trybunału przez 9 państw, w tym Polskę. Zdaniem Fundacji Helsińskiej, Rząd stosuje się do wyroków Trybunału w sprawach dotyczących większej liczby osób, szczególnie istotnych, w których konieczne są zmiany legislacyjne, czy systemowe.
 
Raport odnotowuje również działania podejmowane w roku 2011 przez Departament Praw Człowieka MS, mające na celu promowanie praw człowieka w wymiarze sprawiedliwości, jak również działania mające na celu zareagowanie na stwierdzone naruszenia praw człowieka. Ponownie powołując się na stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w raporcie podkreślono szczególne dokonania Departamentu Praw Człowieka w zakresie promowania wiedzy o wyrokach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, poprzez ich tłumaczenie i popularyzację.

 

powrót do listy aktualności

O dokumencie