Aktualności

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach wydanych przeciwko Polsce w dniu 27 marca 2012 roku

2012-03-27

W dniu 27 marca 2012r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 1 wyrok w sprawie przeciwko Polsce: Nowaszewski (skarga nr 7272/09) dotyczący zarzutu ograniczenia dostępu do sądu.


Trybunał nie uwzględnił zarzutu Rządu odnoszącego się  do nadużycia przez skarżącego prawa do skargi, co miałoby skutkować jej odrzuceniem, polegającego na użyciu obraźliwych oraz nieprawdziwych – w stosunku do Rządu oraz organów krajowych- określeń w korespondencji z Trybunałem. W odniesieniu do meritum Trybunał stwierdził naruszenie przepisu art. 6 Konwencji z uwagi na to, że informując skarżącego o odmowie wniesienia kasacji przez adwokata wyznaczonego z  urzędu sąd krajowy nie pouczył go o przysługujących mu w tej sytuacji prawach, w szczególności o tym, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego termin do wniesienia kasacji biegnie od dnia doręczenia wyroku sądu II instancji wraz z uzasadnieniem wyznaczonemu w sprawie obrońcy, nie zaś skarżącemu.

 

Jednocześnie Trybunał zwrócił uwagę, że po tym, jak skarżący poinformowany o odmowie wniesienia kasacji, zwrócił się o ustanowienie nowego pełnomocnika, a także o informację, kiedy upływa termin do wniesienia kasacji, został błędnie poinformowany, że powyższy termin już upłynął. W momencie udzielenia błędnej informacji, skarżący teoretycznie miał wciąż 2 tygodnie na wniesienie kasacji. Fakt ten powodował w ocenie Trybunału niepewność co do przysługujących skarżącemu praw w rezultacie czego nie próbował on przykładowo wyznaczyć adwokata z wyboru. W konsekwencji, dostęp skarżącego do Sądu Najwyższego został ograniczony w sposób sprzeczny z postanowieniami przepisu art. 6 Konwencji.


Tytułem słusznego zadośćuczynienia Trybunał przyznał skarżącemu kwotę 1,000 EUR.

 

powrót do listy aktualności

O dokumencie