Aktualności

Wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach wydanych przeciwko Polsce w dniu 11 stycznia 2011 roku

2011-01-11

W dniu 11 stycznia 2011 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 3 wyroki w sprawach przeciwko Polsce: Jędrzejczak przeciwko Polsce (skarga nr 56334/08) Gawlik przeciwko Polsce (skarga nr 26764/08) oraz Mazurek przeciwko Polsce (skarga nr 41265/05), w których stwierdził naruszenie art. 6 ust.1 Konwencji.
 
W sprawie Jędrzejczak przeciwko Polsce skarżący Janusz Jędrzejczak sformułował zarzut naruszenia art. 6 ust 1 Konwencji, wskazując, iż jego prawo do sądu, zostało ograniczone z uwagi na odmowę sporządzenia skargi kasacyjnej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu. W ocenie Trybunału, krótki (sześciodniowy) termin od dnia doręczenia skarżącemu opinii o braku podstaw do sporządzenia skargi kasacyjnej do upływu terminu do jej wniesienia, nie dawał mu realnych szans jej wniesienia i bronienia swojej sprawy. Trybunał stwierdził, iż w takiej sytuacji doszło do naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji i przyznał skarżącemu kwotę w wysokości 1.000 euro tytułem zadośćuczynienia.
 
W sprawie Gawlik przeciwko Polsce skarżący Zbigniew Gawlik zarzucił naruszenie art. 6 ust 1 Konwencji w odniesieniu do długości postępowania administracyjnego, które rozpoczęło się w dniu 8 listopada 2001 roku i nadal się toczy.
W orzeczeniu Trybunał stwierdził, że Rząd nie przedstawił żadnych faktów ani argumentów będących w stanie przekonać go, że w sprawie nie doszło do przewlekłości postępowania. Trybunał przyznał skarżącym kwotę 3.600 euro tytułem zadośćuczynienia.
 
Podobnie w sprawie Mazurek przeciwko Polsce skarżąca Jadwiga Mazurek zarzuciła naruszenie art. 6 ust 1 Konwencji w zakresie długości postępowania administracyjnego, które rozpoczęło się w dniu 12 czerwca 2000 roku a zakończyło w dniu 8 marca 2006 roku. Trwało zatem pięć lat i dziewięć miesięcy. 
Trybunał stwierdził, że Rząd nie przedstawił żadnych faktów ani argumentów będących w stanie przekonać go, że w sprawie nie doszło do przewlekłości postępowania i przyznał skarżącej kwotę 1.500 euro tytułem zadośćuczynienia.

powrót do listy aktualności

O dokumencie