Aktualności

Pierwszy wniosek do ETPCz o wydanie opinii doradczej na mocy Protokołu nr 16

2018-11-08

Francuski Sąd Kasacyjny zwrócił się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z pierwszym wnioskiem na mocy Protokołu nr 16.

W dniu 16 października 2018 roku Trybunał otrzymał wniosek o wydanie opinii doradczej od Francuskiego Sądu Kasacyjnego. Jest to pierwszy taki wniosek złożony do Trybunału od momentu wejścia w życie Protokołu nr 16 do Konwencji praw człowieka i podstawowych wolności dnia 1 sierpnia 2018 roku. Protokół ten zezwala najwyższym sądom, określonym przez państwa członkowskie, które go ratyfikowały, na zwrócenie się do Trybunału o wydanie opinii doradczej w kwestiach zasadniczych dotyczących interpretacji lub stosowania praw i wolności określonych w Konwencji lub jej protokołach.

Francuski Sąd Kasacyjny w orzeczeniu z dnia 5 października 2018 roku postanowił przedłożyć Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka wniosek o wydanie opinii doradczej z następującymi pytaniami:

1) Czy odmawiając wpisania do rejestru urodzeń danych dziecka urodzonego za granicą przez surogatkę, w zakresie, w którym zagraniczny akt urodzenia określa „zamierzoną matkę” („intended mother”) dziecka jako matkę prawną, mając jednocześnie na uwadze, że rejestracja jest dopuszczalna w zakresie, w jakim określa ona „zamierzonego ojca” („intended father”), który jest także biologicznym ojcem dziecka, Państwo Strona przekroczy swój margines swobody przewidziany w art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności? Czy w świetle powyższego, powinno nastąpić rozróżnienie czy dziecko zostało poczęte za pomocą komórek jajowych „zamierzonej matki” czy też nie?

2) W przypadku odpowiedzi twierdzącej na jedno z dwóch powyższych pytań, czy przewidziana dla „zamierzonej matki” możliwość adoptowania dziecka jej małżonka, biologicznego ojca dziecka, co stanowiłoby sposób na ustanowienie prawnej relacji matka-dziecko, zapewniłoby zgodność z wymogami Artykułu 8 Konwencji?

 

Sąd Kasacyjny odroczył postępowanie do czasu wydania opinii przez Trybunał.

powrót do listy aktualności

O dokumencie