Aktualności

X Warszawsko – Toruńskie Kolokwium Naukowe Praw Człowieka i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i XI Seminarium Warszawskie

2017-12-01

Pod koniec listopada odbyły się dwie organizowane corocznie w Warszawie konferencje naukowe poświęcone prawom człowieka. 

W dniu 24 listopada 2017 roku odbyło się XI Seminarium Warszawskie organizowane corocznie przez Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. Postępowań przed ETPCz.Tegoroczne Seminarium zostało zorganizowane przy współpracy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Tematyka Seminarium, poświęcona prawu do godnego życia w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i innych standardów międzynarodowych, obejmowała zagadnienia związane z prawem do godnej pracy, prawem do godnej egzystencji oraz prawami społecznymi. Referaty dotyczyły takich zagadnień jak aktywna polityka państwa na rzecz zagwarantowania praw seniorów, wolność od ubóstwa, problem przeludnienia zakładów karnych, dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, prawo do zabezpieczenia społecznego oraz prawo do pomocy humanitarnej.

Seminarium otworzył Podsekretarz Stanu w MSZ, prof. Jacek Czaputowicz. Wykładowcy reprezentowali środowiska akademickie i rządowe, a także Kancelarię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Polski Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Senat RP. Honorowym gościem tegorocznego Seminarium był Regis Brillat, Sekretarz Wykonawczy Europejskiej Karty Społecznej, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. Rada Europy obrońcą praw społecznych.

Prawa składające się na prawo do godnego życia należą do tzw. drugiej generacji praw człowieka obejmującej prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne. Mają zapewnić jednostce rozwój fizyczny i duchowy, a także bezpieczeństwo socjalne, zaś na państwo nakładają obowiązki ekonomiczne i socjalne wobec obywateli. 

Natomiast w dniach 23- 24 listopada 2017 roku odbyło się X Warszawsko – Toruńskie Kolokwium Naukowe Praw Człowieka i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.

Tematem tegorocznego Kolokwium był Dialog sądowy w sferze praw człowieka. Dyskusja koncentrowała się wokół współpracy sądów krajowych, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Jednym z prelegentów Kolokwium był Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Człowieka – dr Krzysztof Masło, który wygłosił wykład pt. Niedyskryminacja z uwagi na obywatelstwo w postępowaniu ekstradycyjnym – uwagi na tle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.   

powrót do listy aktualności

O dokumencie