Ogłoszenia

Informacja o zakończeniu projektu PO KL - „Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich”

2015-02-04

Informacja o zakończeniu projektu PO KL "Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich”

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013

Priorytet I. Zatrudnienie i integracja społeczna

Numer i nazwa Działania: 1.3. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej

Projekt realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 grudnia 2014 r.

W ramach projektu zrealizowano:

1. Wsparcie w postaci warsztatów z zakresu umiejętności znajdowania zatrudnienia. 

Zajęcia odbywały się we wszystkich placówkach dla nieletnich. Obejmowały one łącznie 33 tematy: brukarz, ceramik, florysta, fryzjer, kamieniarz, kasjer-sprzedawca, kelner, konserwator zieleni, kosmetyczka, kucharz, kurs kroju i szycia, magazynier, malarz-tapeciarz, metaloplastyka, murarz, obsługa kas fiskalnych, ocieplanie budynków, opiekun osób starszych, opiekun dzieci, palacz kotłów c.o., piekarz-ciastkarz, pilarz, prawo jazdy kat. B, spawacz, stolarz, stawianie ścianek kartonowo-gipsowych i sufitów podwieszanych, ślusarz, tapicer, technolog robót wykończeniowych, tokarz, układanie glazury i terakoty, obsługa wózków jezdniowych, wykańczanie wnętrz.

Zorganizowano sześć edycji kursów i szkoleń, prowadzonych przez różnych wykonawców. Wszystkie zostały pozytywnie ocenione przez uczestniczącą w nich młodzież.

2. Wsparcie w postaci warsztatów z zakresu umiejętności znajdowania zatrudnienia

W 2014 r. zorganizowano warsztaty dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Nieletni zdobywali wiedzę i umiejętności praktyczne obejmujące m.in. wyszukiwanie ofert pracy, pisanie CV, zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej, a także podstawy prawa pracy. W ramach warsztatów, wychowankowie brali także udział w indywidualnych spotkaniach z doradcami zawodowymi.

3. Prace dostosowawcze

W ramach projektu zostały przeprowadzone prace dostosowawcze w pomieszczeniach warsztatowych zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich (w sumie dostosowane zostały warsztaty szkolne w 14 placówkach).

Ministerstwo Sprawiedliwości zakupiło materiały budowlane, narzędzia i urządzenia, stolarkę okienną i drzwiową. Placówki wykonały prace dostosowawcze we własnym zakresie, również przy udziale wychowanków w ramach zajęć praktycznych w trakcie organizowanych kursów i szkoleń zawodowych.

W ramach tego Zadania doposażono placówki żeńskie w celu utworzenia dodatkowych miejsc szkoleniowych w pracowniach fryzjerskich, krawieckich i gastronomicznych.

4. Prace konserwacyjne

W ramach projektu zostały zakupione materiały budowlane i narzędzia do prac konserwacyjnych w pomieszczeniach warsztatów szkolnych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich. Zakupiono takie materiały jak: zaprawa tynkarska, gips szpachlowy, gładź gipsowa, preparat gruntujący, farby olejne, farby emulsyjne, gres ścienny, fugi, gres podłogowy, zaprawy klejące, preparaty gruntujące, deski, lakier do podłogi, środki grzybobójcze do drewna, impregnaty do drewna, styropian, tynk mineralny, pigment, cement, glazura ścienna i inne.

Materiały budowlane i narzędzia otrzymało osiem placówek: ZP Barczewo, ZP Zawiercie, ZP Nowe, ZP (MOAS) Szubin, ZP Jerzmanice Zdrój, ZP Sadowice, ZP i SdN Pszczyna-Łąka, ZP (MOAS) Studzieniec. We wszystkich placówkach zakończono prace konserwacyjne. Zmienił się wygląd pracowni szkolnych. Pomieszczenia warsztatów w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich zostały odnowione częściowo przez samych wychowanków placówek w ramach zajęć praktycznych, co przyczyniło się do pełniejszego przygotowania zawodowego i realizacji celów projektu.

5. Doposażenie warsztatów zawodowych

W ramach projektu został zakupiony sprzęt, który będzie służyć wychowankom jako pomoce do kształcenia zawodowego. Zakupiono maszyny i urządzenia takie jak: tokarki, frezarki, piły, szlifierki, strugi, wiertarki, wyrzynarki, gilotyny, nożyce, imadła, zaginarki, półautomaty spawalnicze, spawarki, zgrzewarki, stoły spawalnicze, giętarki, prasy, oklejarki i inne. W sumie nowe maszyny i urządzenia otrzymało 27 placówek.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie internetowej: www.arch.ms.gov.pl/pokl029

 

powrót do listy aktualności

O dokumencie