Ogłoszenia

Informacja o zakończeniu projektu PO KL

2015-01-12

„Poprawa wizerunku i odbioru społecznego młodzieży z Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich”

Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013

Priorytet I. Zatrudnienie i integracja społeczna

Numer i nazwa Działania: 1.3. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej

Projekt realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości w okresie od 29 maja 2012r. do 31 grudnia 2014r.

W ramach projektu zrealizowano następujące formy wsparcia: 

4 regionalne imprezy sportowe w ramach cyklu 4 integracyjno-rekreacyjnych imprez sportowych „WIZERUNEK NA START!” z udziałem wychowanek i wychowanków placówek dla nieletnich i uczniów szkół lokalnych:

  1. Impreza sportowa nr 1 w Bydgoszczy odbyła się 24 lutego 2014 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy. Gwiazdą sportu podczas imprezy był Paweł Januszewski, lekkoatleta.
  2. Impreza sportowa nr 2 w Katowicach odbyła się 26 lutego 2014 roku w hali AWF w Katowicach. Gość specjalny – Artur Partyka, lekkoatleta.
  3. Impreza sportowa nr 3 we Wrocławiu odbyła się 04 kwietnia 2014 roku. Gwiazdą sportu na imprezie i wizycie był Pan Artur Partyka, lekkoatleta.
  4. Impreza sportowa nr 4 w Warszawie odbyła się w dniu 22.05.2014r. na terenie hali sportowej OSiR Ochota. Gwiazdą sportu na imprezie i wizycie był Pan Sebastian Chmara, lekkoatleta.
  • A. Łącznie w ramach imprez sportowych wzięło udział 590 uczestników spośród nieletnich z placówek dla nieletnich i uczniów szkół lokalnych, z czego 401 uczestników stanowili nieletni z 27 na 32 placówek dla nieletnich w kraju (w tym 355 niepowtarzających się nieletnich).
  • B. Podczas wszystkich imprez zaprezentowano multimedialny pokaz prac artystycznych nieletnich przesłanych na konkurs „Zmieniam swój świat – zmieniam siebie” (I edycja -2013), realizowany w ramach Zadania 3 w projekcie.
  • C. Przed każdą z imprez w ramach cyklu „WIZERUNEK NA START!”, odbyły się wizyty w ZDN
  • (w Szubinie w dniu 20.02.2014r.; w Pszczynie Łące w dniu 25.02.2014r.; w Jerzmanicach Zdroju w dniu 03.04.2014r. oraz w Studzieńcu w dniu 14.05.2014r.).
  • D. Wszystkie imprezy poprowadził w charakterze konferansjera (moderatora) Pan Kajetan Broniewski polski wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Prowadzenie imprez sportowych uwzględniało zasadę równych szans w szczególności język wrażliwy na płeć.
  • E. Każdy z uczestników otrzymał upominki w postaci worków sportowych i bidonów, a zwycięzcy konkurencji sportowych – torby sportowe oraz upominki od sponsorów.

Praktyki zawodowe dla 20 nieletnich z ZDN w całej Polsce, w lipcu 2014r. zakończono realizację wszystkich zaplanowanych w projekcie praktyk zawodowych nieletnich – łącznie w praktykach wzięło udział 20 nieletnich (100% zakładanego wskaźnika dla praktyk) z placówek dla nieletnich w Ostrowcu Świętokrzyskim, Poznaniu i Świdnicy.
Praktyki zawodowe dla nieletnich z ZDN były zorganizowane w celu zastosowania i pogłębiania zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy, jak również w celu podniesienia u nieletnich poczucia własnej wartości, kompetencji społecznych i zawodowych oraz zwiększenia atrakcyjności nieletnich na rynku pracy – kompetencji niezbędnych do właściwego odnalezienia się i prezentowania w warunkach wolnościowych, po opuszczeniu placówek. Umożliwienie nieletnim zaprezentowania nabytych umiejętności dotyczących społecznie podzielanych wzorów zachowania w codziennych sytuacjach zawodowych, przyczyniło się do poprawy ich społecznego odbioru i eliminowania powszechnie podzielanych stereotypów dotyczących osób, które doświadczyły/doświadczają pobytu w zakładach dla Nieletnich. Nieletni poprzez praktyki zawodowe mieli szansę zdobycia konkretnych doświadczeń zawodowych, utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, a także prezentacji chęci do pracy, co może w przyszłości ułatwić znalezienie satysfakcjonującej ich pracy.

Konferencja branżowa wraz z wizytą w ZDN. W dniu 28 października 2014 r. w Mielnie (woj. zachodniopomorskie), w hotelu Royal Park & SPA, ul. Wakacyjna 6, odbyła się ogólnopolska konferencja branżowa „GOTOWI DO PRACY”. Zgodnie z założeniami, w konferencji wzięło udział łącznie 114 osób m.in. przedsiębiorcy, przedstawiciele władz samorządowych, Prezes i Sędziowie Sądu Okręgowego w Koszalinie i w Szczecinie, dyrektorzy i pracownicy regionalnych instytucji rynku pracy, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, Kierownictwo Zakładu Doskonalenia Zawodowego regionu zachodniopomorskiego, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy naukowi i studenci pedagogiki. Celem konferencji było podjęcie pogłębionej dyskusji na temat sytuacji wychowanek i wychowanków placówek dla nieletnich na rynku pracy oraz zwrócenie uwagi na ich potencjał jako odpowiedzialnych, lojalnych i dobrze wykwalifikowanych pracowników. Spotkanie było również okazją do podsumowania realizowanego w ramach Zadania 2 programu praktyk zawodowych dla 20 wychowanków placówek, a także zaprezentowanie i popularyzacja praktyk prozatrudnieniowych tej grupy młodzieży. Integralną częścią konferencji była wizyta w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie, która była okazją do zapoznania uczestników z działalnością placówki, przede wszystkim w istotnym, z perspektywy tematyki konferencji, obszarze kształcenia zawodowego nieletnich.

Konkurs artystyczny. W roku 2013 oraz 2014 zorganizowano i przeprowadzono 2 edycje konkursu artystycznego pn. „Zmieniam swój świat – zmieniam siebie” w czterech kategoriach (forma literacka, utwór muzyczny, plakat – malarstwo, rysunek, fotografia).

A. Na przełomie III/IV kwartału 2013r zorganizowano i przeprowadzono I edycję konkursu „Zmieniam swój świat – zmieniam siebie”, w ramach której zgłosiło się 269 uczestników, w tym niektórzy w więcej niż jednej kategorii.
W ramach I edycji konkursu prace uczestników konkursu były oceniane przez:
  1. Pan Przemysław Babiarz - Przewodniczący Rady konkursowej
  2. Kategoria Utwór muzyczny: Pan Stanisław Sojka; Pan Michał Lorenc; Pani Halina Frąckowiak
  3. Kategoria Fotografia: Pan Krzysztof Wierzbowski; Pani Magdalena Hueckel; Pan prof. Rosław Shaybo,
  4. Kategoria Forma literacka: Pan Andrzej Godlewski; Pan Jan Grzyb; Pan Krzysztof Pieczyński
  5. Kategoria Plakat: Pan prof. Marian Nowiński; Pan prof. Andrzej Łubowski; Pan prof. Mieczysław Wasilewski
B. Na przełomie maja/czerwca 2014r zorganizowano i przeprowadzono II edycję konkursu „Zmieniam swój świat – zmieniam siebie”, w ramach której zgłosiło się 165 uczestników, w tym niektórzy w więcej niż jednej kategorii.
W ramach II edycji konkursu prace uczestników konkursu były oceniane przez:
  1. Pan Kajetan Broniewski - Przewodniczący Rady konkursowej i zarazem Ambasador projektu przy imprezach sportowych,
  2. Kategoria Utwór muzyczny: Pan Marek Sierocki; Pan Hirek Wrona; Pan Rafał Bryndal,
  3. Kategoria Fotografia: Pan Przemysław Wierzchowski; Pan Jakub Bąkowski; Pan Franciszek Mazur,
  4. Kategoria Forma literacka: Pan Andrzej Godlewski; Pan Jan Grzyb; Pan Janusz Onufrowicz,
  5. Kategoria Plakat: Pani Małgorzata Gurowska; Pani Dominika Raczkowska; Pan Jerzy Skakun,
C. Multimedialne pokazy prac artystycznych odbyły się podczas wszystkich imprez sportowych (zadanie 1)

 

Szkolenia z zakresu podniesienia kompetencji społecznych Nieletnich. Celem szkoleń i przygotowanego w ich następstwie podręcznika było podniesienie u młodzieży przebywającej w ZDN szeroko rozumianych kompetencji społecznych (z trzech wiodących obszarów: savoir-vivre, etyka w biznesie, asertywność) niezbędnych do właściwego odnalezienia się i prezentowania w warunkach wolnościowych, po opuszczeniu placówek w różnych rolach społecznych: członka rodziny, członka lokalnej społeczności, pracownika, przedsiębiorcy i konsumenta. Wyposażenie nieletnich w umiejętności dotyczące społecznie podzielanych wzorów zachowania w codziennych sytuacjach, budowania swojego wizerunku ma przyczynić się do poprawy ich społecznego odbioru i eliminowania powszechnie podzielanych stereotypów dotyczących osób, które doświadczyły/doświadczają pobytu w zakładach dla nieletnich

  • A. W roku 2013 i 2014 zaplanowano i przeprowadzono 64 szkolenia;
  • D. Łącznie w 2013 i 2014 roku do szkoleń przystąpiło 747 osób, 9 osób nie ukończyło szkolenia;

Wydanie podręcznika dotyczącego rozwoju kompetencji społecznych (III części: savoir-vivre, etyka w biznesie, asertywność) w wersji papierowej i multimedialnej, przygotowywanego w następstwie przeprowadzonych w 2013 i 2014 r. szkoleń dla nieletnich – podręcznik nosi tytuł „DOBRE WYCHOWANIE: PAKIET NA START! Podręcznik doskonalenia kompetencji społecznych wśród młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w obszarze savoir-vivre’u, asertywności i etyki w biznesie”.

WSKAŹNIK DOT. LICZBY UCZESTNIKÓW PROJEKTU:

Łącznie, na koniec realizacji projektu we wszystkich formach wsparcia w projekcie (tj. 4 imprezach sportowych, 2 edycjach szkoleń, 2 edycjach konkursu artystycznego, praktykach zawodowych) wzięło udział łącznie 942 nieletnich (nie wliczając osób, które przerwały udział w projekcie), co oznacza, że osiągnięto wskaźnik uczestników projektu na poziomie 104,67%.

Dzięki ukończeniu powyższych form wsparcia oraz realizacji pozostałych zadań, uczestnicy projektu mieli szansę zdobycia konkretnych doświadczeń zawodowych, utrwalenia, zademonstrowania i zweryfikowania swoich umiejętności, a także prezentacji chęci do pracy, co może w przyszłości ułatwić znalezienie satysfakcjonującej ICH pracy, jak również ma na celu podniesienie u nieletnich poczucia własnej wartości, kompetencji społecznych i zawodowych oraz zwiększenia atrakcyjności nieletnich na rynku pracy – kompetencji niezbędnych do właściwego odnalezienia się i prezentowania w warunkach wolnościowych, po opuszczeniu placówek. Umożliwienie nieletnim zaprezentowania nabytych umiejętności dotyczących społecznie podzielanych wzorów zachowania w codziennych sytuacjach zawodowych i społecznych (udział w otwartych dla publiczności wydarzeniach projektowych) przyczyniło się do poprawy ich społecznego odbioru i eliminowania powszechnie podzielanych stereotypów dotyczących osób, które doświadczyły/doświadczają pobytu w Zakładach dla Nieletnich.

powrót do listy aktualności

O dokumencie