Ogłoszenia

Ogłoszenie w sprawie przeprowadzenia otwartego konkursu ofert

2014-02-25

Minister Sprawiedliwości ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego: „Pomoc postpenitencjarna osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin” realizowanego w okresie od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. w ramach dotacji celowej z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej

I. Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. Nr 90, poz.557 z późn. zm.) – dalej: „k.k.w.”;
  2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lutego 2014 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz.U. Poz. 189) – dalej: „rozporządzenie”.

II. Wysokość środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, pochodzących ze źródeł wskazanych w art. 43 § 7 pkt 2-5 k.k.w., na realizację wymienionego zadania wynosi 1 500 000 zł (jeden milion pięćset tysięcy złotych).

Wysokość wnioskowanej kwoty dotacji nie może przekroczyć 90 000 zł (dziewięćdziesiąt tysięcy złotych).

III. Cel i przedmiot konkursu

  1. Celem konkursu jest powierzenie realizacji zadania publicznego: „Pomoc postpenitencjarna osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin” jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, wymienionym w art. 38 § 1 k.k.w., których celem działania jest realizacja zadań z zakresu uczestnictwa w wykonywaniu orzeczeń oraz pomoc w społecznej readaptacji skazanych (statut oferenta powinien przewidywać takie zadania).
  2. Zgodnie z art. 41 §1 k.k.w., w celu ułatwienia społecznej readaptacji, a w szczególności przeciwdziałania powrotowi do przestępstwa, powinno udzielać się skazanym oraz ich rodzinom niezbędnej pomocy, zwłaszcza materialnej, medycznej, w znalezieniu pracy i zakwaterowaniu, a także porad prawnych.
  3. Środki Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, pochodzące ze źródeł wskazanych w art. 43 § 7 pkt 2-5 k.k.w. przeznacza się na udzielanie pomocy osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin poprzez udzielanie świadczeń, których rodzaje określone zostały w §28 rozporządzenia.
  4. Przewidziane w rozporządzeniu organizowanie i finansowanie programów podnoszących kompetencje społeczne, mających na celu przeciwdziałanie czynnikom kryminogennym, a zwłaszcza agresji i przemocy, w tym przemocy w rodzinie, oraz problemom uzależnień, a także wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących skutecznej readaptacji skazanych, może odbywać się w szczególności w ramach instytucji przygotowania skazanego do życia po zwolnieniu z jednostki penitencjarnej (art. 164 §1 k.k.w.), a także dozoru nad warunkowo zwolnionym z odbycia reszty kary pozbawienia wolności (art. 159 §1 k.k.w.).
  5. Ze środków Funduszu mogą być pokrywane koszty związane ze specjalistycznym leczeniem lub rehabilitacją leczniczą oraz uzyskiwaniem orzeczeń o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy oraz koszty zakupu wyrobów medycznych, w tym protez, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, jeżeli koszty te nie mogą być pokryte na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 ze zm.),chyba że otrzymanie takich samych świadczeń jest niemożliwe albo napotyka na szczególne trudności (§ 28 ust. 2 rozporządzenia).
  6. Zgodnie z § 9 ust. 7 rozporządzenia, komisja konkursowa może złożyć propozycję zmniejszenia kwoty wnioskowanej dotacji celowej lub zmiany kosztorysu o kwoty, które w ocenie komisji nie odpowiadają rzeczywistemu kosztowi realizacji zadania lub zmiany działań, które nie odpowiadają realizacji zadania. Podmiot, który złożył ofertę, może skorygować ofertę, w terminie 7 dni od dnia powiadomienia o propozycji zmniejszenia kwoty wnioskowanej dotacji, zmiany kosztorysu lub zmiany działań. Oferta, która nie została skorygowana w terminie, podlega odrzuceniu.
  7. Jeżeli oferta przewiduje koordynatora zadania, nie może on pobierać w projekcie wynagrodzenia z innego tytułu niż koordynowanie wykonywania zadania i nadzór nad realizacją zadania (§ 18 ust. 2 rozporządzenia).

IV. Termin i warunki realizacji zadania

  1. Zaplanowane zadanie przedstawione w ofercie powinno obejmować okres od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. Oferta może przewidywać późniejszy termin rozpoczęcia oraz wcześniejszy termin zakończenia realizacji zadania.
  2. Umowy o powierzenie realizacji przedmiotowego zadania podpisywane będą na okres, którego terminem początkowym będzie dzień podpisania umowy lub późniejszy. Terminem końcowym będzie termin końca realizacji zadania wskazany w ofercie.
  3. Ze środków przyznanej dotacji nie mogą być pokrywane koszty realizacji zadania, poniesione przed dniem podpisania umowy.
  4. Art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. Poz. 885, z późn. zm.) nakłada obowiązek stosowania przepisów tej ustawy na podmioty spoza sektora finansów publicznych w zakresie, w jakim wykorzystują środki publiczne lub dysponują tymi środkami.
  5. Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, wydatki publiczne powinny być dokonywane:
    1. w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad:
      1. uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
      2. optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;
    2. w sposób umożliwiający terminową realizację zadań;
    3. w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
  6. Osoby wchodzące w skład organu zarządzającego podmiotu niezaliczanego do sektora finansów publicznych, któremu przekazano do wykorzystania lub dysponowania środki publiczne, lub zarządzającego mieniem tych podmiotów podlegają odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy
    z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (t.j. Dz.U. z 2013, Poz. 168).
  7. Podmioty, które otrzymują na realizację zadań zleconych dotacje z funduszy celowych, zobowiązane są do stosowania przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości(t.j. Dz.U. z 2013 r. Poz. 330, z późn. zm.). Wszystkie nieuregulowane ustawami lub przepisami wykonawczymi zasady postępowania przy ewidencji i rozliczaniu środków otrzymywanych na realizację zadania zleconego winny być zawarte w polityce rachunkowości takiego podmiotu.

V. Miejsce i termin składania ofert.

Kompletne oferty w formie pisemnej, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego ogłoszenia wraz z wymaganymi załącznikami, należy złożyć do dnia 21 marca 2014 r. w Kancelarii Głównej/Biurze Podawczym Ministerstwa Sprawiedliwości lub przesłać na adres:

Ministerstwo Sprawiedliwości – Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa,
z dopiskiem: „Konkurs ofert - Pomoc Postpenitencjarna”.

Oferty złożone po terminie (decyduje data wpływu do Ministerstwa Sprawiedliwości) zostaną odrzucone.

Każdy podmiot może złożyć wyłącznie jedną ofertę. W przypadku złożenia więcej niż jednej oferty, ocenie podlega ta oferta, która wpłynęła do Ministerstwa Sprawiedliwości jako pierwsza. Pozostałe oferty podlegają zwrotowi oferentowi.

VI. Wymagane dokumenty, które należy dołączyć do oferty.

Do oferty należy dołączyć:

  1. aktualny odpis z rejestru lub odpowiedniego wyciągu z ewidencji lub innych dokumentów potwierdzających status prawny podmiotu składającego ofertę i umocowanie osób go reprezentujących;
  2. aktualny statut podmiotu składającego ofertę;?
  3. oświadczenie potwierdzające, że w stosunku do podmiotu składającego ofertę nie stwierdzono niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania środków dotacji celowej;
  4. oświadczenie, że osoby uprawnione do dysponowania środkami finansowymi podmiotu składającego ofertę oraz do reprezentowania go w kontaktach zewnętrznych nie były karane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych;
  5. oświadczenie, że podmiot składający ofertę jest jedynym posiadaczem rachunku, na który zostanie przekazana dotacja celowa, i zobowiązuje się go utrzymywać do chwili zaakceptowania rozliczenia dotacji celowej w zakresie finansowym i rzeczowym;
  6. oświadczenie osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu składającego ofertę wskazujące, że kwota dotacji celowej przeznaczona zostanie na realizację zadania zgodnie z umową oraz ofertą;
  7. dokumenty potwierdzające dysponowanie lokalem, jeżeli ze środków dotacji pokrywane będą jakiekolwiek koszty jego funkcjonowania (np. hostelu dla bezdomnych) oraz posiadanie zasobu kadrowego, jego wykształcenie lub umiejętności zapewniające wykonanie zadania, a także informacje o zakresie obowiązków tych osób;
  8. jeżeli zadanie ma być realizowane na terenie jednostki penitencjarnej, dołącza się do niej ponadto dokument potwierdzający zawarcie porozumienia, o którym mowa w art. 38 § 2 k.k.w., między podmiotem składającym ofertę a dyrektorem jednostki penitencjarnej, na terenie której ma być realizowane zadanie; do oferty można dołączyć również rekomendację zawodowego kuratora sądowego, jeżeli zadanie realizowane jest na rzecz osób zwolnionych z jednostek penitencjarnych i członków ich rodzin oraz członków rodzin osób pozbawionych wolności;

W przypadku realizowania przez oferenta w terminie wskazanym w ofercie innych świadczeń, zbieżnych z wnioskowanymi z Funduszu, oferta dodatkowo zawiera:

  1. informację o podobnych działaniach finansowanych z innych źródeł;
  2. uzasadnienie dla potrzeby uzyskania dodatkowych środków z Funduszu;
  3. oświadczenie osoby upoważnionej, że praca osób posiadających umiejętności specjalistyczne i zaangażowanych w realizację zadania nie będzie pokrywać się czasowo i miejscowo z godzinami pracy tych osób finansowanymi z innych źródeł.

VII. Kryteria oceny ofert.

  1. W celu przeprowadzenia konkursu ofert i dokonania wyboru najkorzystniejszych ofert Minister Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o konkursie ofert w Biuletynie Informacji Publicznej powoła komisję konkursową, zwaną dalej „komisją”.
  2. Ocena ofert następuje w dwóch etapach:
    1. etap I – ocena formalna;
    2. etap II – ocena merytoryczna.
  3. Ocena formalna polega na sprawdzeniu, czy (zob. § 15 rozporządzenia):
    1. oferta i dokumenty złożone zostały  w terminie, miejscu i w sposób wskazany w ogłoszeniu o konkursie;
    2. oferta złożona została na właściwym formularzu wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami;
    3. na ofercie i dołączonych załącznikach złożono podpisy przez osoby upoważnione.
  4. Ocena merytoryczna oferty polega na przyznaniu ocen w formie punktów przez każdego z członków komisji, przy uwzględnieniu kryteriów wskazanych w § 17 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.
  5. Przy rozpatrywaniu ofert, oceniane będą następujące kryteria:
    1. możliwość realizacji zadania, z uwzględnieniem:
      1. doświadczenia podmiotu składającego ofertę w realizacji zadania związanego z pomocą osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin, w tym skali i miejsca dotychczasowego działania na rzecz tych osób, a także jakość i poziom realizacji zadań w ramach poprzednich konkursów ofert, w przypadku udziału w nim podmiotu składającego ofertę, w szczególności terminowość i prawidłowość dokonywanych rozliczeń kwartalnych i rozliczeń końcowych, stopień realizacji zadań zaplanowanych we wcześniejszych konkursach, od 0 do 3 pkt.
      2. zasobu kadrowego podmiotu składającego ofertę zapewniającego właściwą realizację zadania, w tym również pod względem organizacyjnym, nadzoru merytorycznego oraz w zakresie finansowym, w szczególności kwalifikacji zawodowych oraz doświadczenia kadry w pomocy osobom, o których mowa w pkt 1 lit. a, od 0 do 3 pkt.
      3. zasobów rzeczowych i lokalowych podmiotu składającego ofertę umożliwiających realizację zadania; od 0 do 3 pkt.
    2. jakość przedstawionego projektu, w szczególności opis sposobu realizacji zadania, spójność, czytelność oferty oraz realność osiągnięcia rezultatów zadania w oparciu o przedstawioną kadrę, kosztorys i harmonogram zadania; od 0 do 3 pkt.
    3. koszty realizacji zadania (w szczególności oceniane będzie uzasadnienie niezbędności kosztów wskazanych w kosztorysie, przy uwzględnieniu zasad określonych w art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych); od 0 do 3 pkt.
    4. możliwość współpracy oferenta w zakresie realizacji zadania z sądami, organami Służby Więziennej oraz instytucjami pomocy społecznej. od 0 do 3 pkt.
      (oferta powinna zawierać udokumentowane informacje o takiej współpracy).
  6. Liczba punktów, jaką uzyskała oferta stanowi sumę punktów przyznanych przez wszystkich członków komisji.
  7. Maksymalną liczbą punktów, jaką może uzyskać oferta w niniejszym konkursie jest liczba stanowiąca iloczyn liczby 18 i liczby członków komisji (min. 3 członków).
  8. Do podziału środków z dotacji dopuszczone będą wyłącznie oferty, które osiągną minimum 50% maksymalnej liczby punktów. 

VIII. Termin ogłoszenia wyników konkursu

Wyniki niniejszego konkursu zostaną ogłoszone w terminie jednego miesiąca od końca terminu przewidzianego na złożenie ofert. Termin ten może ulec przedłużeniu w przypadku konieczności oceny znacznej ilości ofert.

IX. Informacje dodatkowe

  1. Na podstawie § 2 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia, zastrzega się możliwość odwołania konkursu przed upływem terminu na złożenie ofert.
  2. Z uwagi na uprawnienia komisji konkursowej, o którym mowa w § 9 ust. 4 i 7 rozporządzenia, wszelkie wezwania i propozycje związane z procedurą konkursową, przesyłane będą drogą elektroniczną, na adres e-mail wskazany w pkt. 1.10 oferty. Brak odpowiedzi na wezwanie lub propozycję w terminie wskazanym przez komisję konkursową, powodować będzie skutki przewidziane w rozporządzeniu.
  3. Komunikaty w sprawach związanych z niniejszym konkursem, w szczególności informacje, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia, ogłoszenie wyników konkursu, informacja o odwołaniu konkursu przed upływem terminu na złożenie ofert lub unieważnieniu konkursu (§ 10 rozporządzenia), zostaną zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej www.arch.ms.gov.pl w zakładce Działalność/Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej/Pomoc Postpenitencjarna.

Dodatkowe informacje dotyczące niniejszego konkursu można uzyskać pod nr telefonu: (022) 23 90 776, w terminie przewidzianym w ogłoszeniu na złożenie ofert.

Pliki

Wzór oferty Wzór oferty (liczba pobrań: 1931)

Oświadczenie Oświadczenie (liczba pobrań: 1681)

powrót do listy aktualności

O dokumencie