Ogłoszenia

Informacja

2011-08-22

Po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2010r., sygn. akt VI SA/Wa 1155/10 Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 czerwca 2011 r. o sygn. akt II GSK 240/11 stwierdził, iż regulacja wynikająca z treści art. 68 ust. 6a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) w zw. z art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) uprawnia Ministra Sprawiedliwości w postępowaniu odwoławczym toczącym się w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów do wydania rozstrzygnięcia co do istoty sprawy. Tym samym Sąd potwierdził, iż Minister Sprawiedliwości uwzględniając odwołanie kompetentny jest uchylić uchwały organów samorządowych i dokonać wpisu na listę adwokatów.


Naczelny Sąd Administracyjny, podzielając argumenty zawarte w skardze kasacyjnej wymienionym wyrokiem uchylił zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi.


W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż stosowanie do przepisu art. 68 ust. 6a Prawa o adwokaturze od uchwały Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów służy zainteresowanemu odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego. Natomiast od ostatecznej decyzji Ministra Sprawiedliwości zainteresowanemu oraz Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej służy skarga do sądu administracyjnego (art. 68 ust. 6 Prawa o adwokaturze).


Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego sformułowanie „służy odwołanie” zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego jednoznacznie wskazuje, że Minister Sprawiedliwości jest organem odwoławczym, a do wniesienia odwołania i rozpatrzenia go przez Ministra mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Brak jest jakichkolwiek powodów ażeby w tym sformułowaniu doszukiwać się treści, iż przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się wyłącznie do wniesienia odwołania, a nie do jego rozpatrzenia przez Ministra. Oznacza to, że Minister Sprawiedliwości w razie wniesienia odwołania rozpatruje sprawę tak, jak każdy organ odwoławczy w postępowaniu administracyjnym. Istota postępowania odwoławczego polega na tym, że organ odwoławczy rozpoznaje sprawę i wydaje rozstrzygnięcie, przy czym rodzaj rozstrzygnięcia określa art. 138 Kodeksu postępowania administracyjnego.

 

Wyłączenie stosowania w sprawach w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów któregokolwiek z rozstrzygnięć wymienionych w tym przepisie wymagałoby wykazania, że wynika to z określonego przepisu. Takiego przepisu nie ma w ustawie – Prawo o adwokaturze. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest wręcz przeciwnie – ustawa ta nakazuje Ministrowi załatwić sprawę zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego
 

powrót do listy aktualności

O dokumencie