Złożone petycje

Petycja dotycząca podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu nowelizację przepisów ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych

2016-11-24

Petycja indywidualna, bez wyrażenia zgody przez autora na ujawnienie danych podmiotu ją wnoszącego, wpłynęła do Ministerstwa Sprawiedliwości dnia  3 listopada 2016 r.

Petycja nazwana została  „ochronę polskich dzieci przed mafią urzędniczą”. Autor wskazuje na potrzebę zmiany przepisów dotyczących składu sądu w sprawach prowadzonych w oparciu o Konwencję dotyczącą cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę sporządzoną w Hadze 25 października 1980 r., które stanowią przedmiot regulacji w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego  (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822, 1823 i 1860) oraz na potrzebę zaniechania zatrudniania sędziów w Ministerstwie Sprawiedliwości, co z kolei wymaga zmian w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych  (Dz. U. z 2015 r. poz. 133 z późn. zm.).

Potrzebę zmian autor upatruje w koniecznym udziale czynnika społecznego w orzekaniu w sprawach prowadzonych w oparciu o wskazaną Konwencję sugerując błędną praktykę orzeczniczą sądów, jednocześnie zarzuca niewłaściwe działanie w tym zakresie sędziów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Petycja została odwzorowana cyfrowo w zakresie jakim zawiera żądanie zmiany przepisów prawa. Publikacji nie podlega  fragment pisma stanowiący skargę na działania sądów i pracowników Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości w konkretnych  sprawach, i jako skarga zostanie odrębnie rozpatrzona.  Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. poz. 1195 oraz z 2016 r. poz. 1579) o tym czy pismo jest petycją decyduje treść żądania, a nie jego  forma zewnętrzna. Petycję charakteryzuje żądanie odnoszące się do wprowadzenia określonych zmian, natomiast skarga dotyczy faktów przeszłych. Fragment, w którym autor nie postuluje zmian w prawie, a krytycznie odnosi się do przebiegu czynności przed sądem i w organie centralnym, nie stanowi zatem petycji, opublikowaniu  natomiast podlega jedynie petycja, o czym stanowi art. 8 ust. w/w ustawy.

Trwa analiza petycji, przewidywany termin załatwienia - nie później niż 3 lutego 2017 r.

Stosownie do treści art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, autor niniejszej petycji został zawiadomiony o sposobie jej załatwienia wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej a nadto za pomocą komunikacji elektronicznej w dniu 13 stycznia 2017 r.

Pliki

Zobacz treść petycji Zobacz treść petycji (liczba pobrań: 564)

powrót do listy aktualności

O dokumencie